2014. július 9., szerda

Egy a nemzet-egy a haza - „A nemzeti kultúra határai” című konferencia Budapesten

  2014.07.08. 06:53
C:\Users\Fleisz\Desktop\2014 jun jul 4\066.JPG

A Magyar Művelődési Társaság Budapesten tartotta meg június végén,  „A nemzeti kultúra határai” című konferenciáját, amelyen nagyváradi civil szervezetek képviselői is részt vettek.


A két napos konferencia fő célja: kölcsönös tájékozódás révén segítse a kulturális kormányzatot és a hazai szervezeteket a magyar művelődési élet jobb megismerésében, kapcsolataik erősítésében, az együttműködési pontok megtalálásában. Az eseményekben gazdag rendezvényre a főleg a Partiumból érkeztek résztvevők. Nagyváradról jelen voltak Dr.Fleisz János a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ) elnöke, Dukrét Géza a  Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság(PBMET) elnöke, Fleisz Judit a Sapientia Varadiensis Alapítvány alelnöke és Gavrucza Tibor a Tibor Ernő Galéria képviselője. 
Az első program a teljesen felújított Pesti Vigadó megtekintése volt, ahol  az 1992-ben megalakult Magyar Művészeti Akadémiát bemutató előadás mellett, megtekintették a Makovetz Imre kiállítást és a gyönyörű dunai panorámát. 
Ezután Jankovics Marcell a Magyar Művelődési Társaság elnöketartott előadást A kultúra helyzetéről, a művelődéspolitika legfontosabb törekvéseiről. Az ismert rajzfilmrendező, kultúrpolitikus előadásában a kevés előrelépés mellett illusztrálta a kultúra jelenlegi mélyülő válságát, amely elsősorban az általános erkölcsi és gazdasági válság következménye. Elmondta, a problémák felvetése a civilek dolga, de a megoldást nem a politikától, hanem a szakmától kellene várni. 
Este a résztvevők egy különleges rendezvényen vettek részt: Budapest XIX. kerületében, Kispesten, miután sétakocsival megismerkedtek a mintegy száz évvel ezelőtt épült sajátos karakterű városrésszel, a Wekerle Teleppel, találkoztak a Magyar Kollégium és a Wekerlei Társaskör Egyesület civil szervezetek vezetőivel és megismerkedtek az ottaniak példaértékű munkájával. Kiderült, hogy bár egy nagyvárosi kerület része, a Wekerle Sándor egykori miniszterelnök által kezdeményezett telepen, mindazok a jelenségek, amelyek már lassan vidéken is eltűnnek, máig élnek. Így a kisváros nagyságú városrészen kezdetektől fogva jellemző volt egyfajta „amerikai típusú”önkormányzat, vagyis minden problémát az ott lakók próbáltak megoldani, illetve előre vinni, legtöbbször a hivatalos önkormányzat segítsége nélkül. A városrész vezetői ma is közös rendezvényeket, tevékenységeket szerveznek, állandó együttműködést építettek ki a lakosság nagy részével, amelynek eredménye, hogy mindannyian magukénak érzik városrészüket, szívügyük a hagyományok megtartása, de a település fejlesztése is. 
Másnap délelőtt ismét előadások hangzottak el. 
Dukrét Géza a PBMET elnöke A Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság és annak szerepe a Partium kulturális életében címmel tartott előadásában bemutatta a szervezet sokrétű és eredményes munkásságát a műemlékek feltárása, a helytörténet és a könyvkiadás stb. terén.  
Dr. Fleisz János a BINCISZ elnöke a Civil Szervezetek szerepe Nagyvárad művelődési életében című előadásában kifejtette, hogy 1990 után a civil szervezetek jelentősen hozzájárultak a nagyváradi, bihari kultúra és művelődés fejlődéséhez és ismertette azokat a kezdeményezéseket, amelyeket a BINCISZ az utóbbi másfél évtizedben Nagyváradon elindított, s amelyek közül néhány, mint a Magyar Kultúra Napja, a Civil Társadalom Napja vagy Művelődés hete -A tanulás ünnepe évről évre sikeresen lezajlik. 
Ezután két tájékoztató előadásra került sor a felálló kormány kulturális és társadalmi szervezetekkel kapcsolatos politikájáról. Elsőnek Potápi Árpád az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottság elnöke, miniszterelnökségi államtitkár ismertette a jövőbeli terveket aláhúzva, hogy igyekezni fognak a pályázatokat egyszerűsíteni és konkrétabban megfogalmazni. 
Ezután Beke Márton, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közművelődési Főosztályának főosztályvezetője ismertette a következő időszak stratégiáját, feljegyezve a helyszínen megfogalmazott javaslatokat. 
A rendezvény látogatással zárult az Országgyűlés új Látogatóközpontjában, illetve felújított épületében, ahol lehetőség nyílt a Seuzo-kincsek megtekintésére is. 
A Magyar Művelődési Társaság társelnöke Földiák András és titkára Márk Anna kifejezték szándékukat az együttműködés továbbfolytatására és rendezvény jövőbeli megszervezésére.                                

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése